Is Juicing Expensive – The Cost Of Home Juicing & Pre Prepared Juices


Juicing has gained rapid popularity over the past decade for its various benefits. However, these benefits can come at a great financial cost if you’re not careful.

Juicing can be expensive, but it doesn’t have to be. Pre-prepared juices might be more convenient. However, this convenience comes at a price. Juices at home, however, can be made at a much lower price. This price can be further adjusted to fit your budget based on the ingredients included.

In this article, I’ll be delving into the costs of pre-prepared juices and how you can reduce your monthly expenses on juices by making your own at home.

How Much Do Preprepared Juices Cost?

The rise in popularity has seen a number of juice branches pop-up across the world as well as a number of companies offering pre-prepared juices delivered straight to your door.

There’s no doubt that either of these pre-prepared juicing solutions is a convenient option. With no mess to clear up, no juicer to maintain and a range of flavours available as and when you want them.

However, there are some drawbacks and one of them is most certainly the cost.

Pressed Juicery charges around $6.75 (reduced to $5 for members) for a 450ml bottle of juice. That’s $1.50 per 100ml.

Meanwhile, JuicePress who have stores across the east coast charge $10.99 for 473ml juice. That’s $2.32 per 100ml.

Even pre-prepared juices in the grocery store can be incredibly expensive. Take for example this Suja juice. The bottle is 399ml and right now in Walmart, it’s being sold for $2.98.

This is certainly significantly less than the dedicated juice bars or juice stores offering home delivery at just $0.74 per 100ml. However, it’s still much more expensive than the alternative – making your own juice at home. Not to mention more environmentally friendly.

Prices in juice bars can be reduced if you become a loyalty card holder, commit to regular delivery, or have juices delivered to your home in batches. However, given the short shelf life of these products, it’s not advisable unless you’re on a short term cleansing programme.

In my opinion, at least, juicing in this form is expensive. It’s great as a refreshing kick while you’re out and about, but if you’re planning on purchasing one a day or a couple a week then the price is going to run into the hundreds if not thousands of dollars over the course of a year.

How Much Does Juicing At Home Cost?

It should come as no surprise that you can save money long term by juicing at home.

The largest initial expense is unsurprisingly going to be the purchase of a juicer.

Juicers which are suitable for home use currently retail for between $35 and $200. An if cared for properly can last anything for between 2 to 5 years before either needing major repairs or being replaced.

Take for example this 3 ingredient, vegan juice. One serving requires 100g of baby spinach, 2 green apples and 2 carrots.

Once you’ve purchased a juicer, the only thing you need to make your juice is the ingredients which don’t have to be expensive.

Based on the fact a 1lb bag of carrots is likely to contain 5 medium carrots.

We can see that the total cost for one serving of this juice would be around $1.75.

If you buy in bulk (such as a large bag of apples instead of single apples) then you’re likely to get this down to nearer the $1.50 mark.

An if you buy organic ingredients then you’re likely to see this price rise to nearer the $2.50 mark.

Of course, one of the major benefits of juicing at home is the flexibility to create a combination of juices that you enjoy. Luckily, you can still buy a large number of ingredients at a reasonable cost.

Take for example, this much more elaborate juice which requires 7 different ingredients (8 if you include ice).

All this can still be purchased and the juice made for around $3.20 a serving.

All of which is significantly less than the purchase of premade juice.

To put the long term savings into perspective I did some math.

Assuming you purchased 3 juices a week from The Pressed Juice at $6.75 each you’d spend $20.25 a week or $1,053 over the course of a year.

Then assuming you bought a $150 juicer and made 3 juices at home each week which cost an average of $2.50 each you’d spend just $540 a year.

That’s a 50% saving despite the fact you’ve had an outlay of $150 on a juicer. Of course, all this is based around the fact that you’ll consistently buy / want a juice over the course of a year.

If you’re unsure about whether or not you’re going to enjoy juicing or plan to only do it for an incredibly short period of time once a year then it is likely going to be more financially beneficial for you to buy your pre-made juices instead of making the investment in the materials to get you started.

Is Juicing Expensive?

Ultimately, yes juicing can be expensive. However, that doesn’t mean it’s not something you should include as part of a balanced diet or a well researched cleanse.

I’d focus on the long term expenses of juicing and look at how you can reduce those without a significant impact on your life.

I’ve found the easiest way to implement this is simply by reducing the amount of pre-prepared juice you’re buying either online to have delivered or in a store and instead spend the time making your juice at home.

However, if you’re only juicing for a short period of time each year (two weeks or less) then the savings you’re likely to make from the investment in a juicer isn’t likely to be beneficial. In which case I’d look for promotional codes and membership discounts for a preprepared juice service.

Recent Content